Förtroendevalda i Uddevalla kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Länkar:
Läs mer om kommunfullmäktige.

Uppdrag (95 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Sundström Henrik Moderata samlingspartiet Ledamot 1
Josefsson Camilla Moderata samlingspartiet Ledamot 2
Ekeroos Roger Moderata samlingspartiet Ledamot 3
Sténhoff Mathilda Moderata samlingspartiet Ledamot 4
Dahlberg Gösta Moderata samlingspartiet Ledamot 5
Borgland Jens Moderata samlingspartiet Ledamot 6
Moe Niklas Moderata samlingspartiet Ledamot 7
Bertilsson David Moderata samlingspartiet Ledamot 8
Stålros Swen Moderata samlingspartiet Ledamot 9
Södersten Fredrik Moderata samlingspartiet Ledamot 10
Parnian Zinab Tillhör ej något parti Ledamot 11
Ekland Jennie Centerpartiet Ledamot 12
Johansson Camilla Centerpartiet Ledamot 13
Johansson Maria Liberalerna Ledamot 14
Gustafsson Carl-Gustav Liberalerna Ledamot 15
Haddad Joceline Kristdemokraterna Ledamot 16
Sahlsten David Kristdemokraterna Ledamot 17
Nilsson Christina Kristdemokraterna Ordförande 18
Lundin Jerker Kristdemokraterna Ledamot 19
Rojas Jorquera Anibal Kristdemokraterna Ledamot 20
Heydar Anna-Lena Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 21
Samuelsson Ingemar Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 22
Berger Paula Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 23
Skoglund Stefan Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 24
Högberg Annelie Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 25
Wendel Robert Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 26
Åsenfors Louise Arbetarpartiet socialdemokraterna Andre vice ordförande 27
Persson Sonny Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 28
Engdahl Karin Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 29
Grip Nilsson Sebastian Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 30
Grönvall Susanne Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 31
Halldin Björn Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 32
Antonsson Carina Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 33
Strand Tommy Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 34
Börjesson Susanne Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 35
Engelbrektsson Kenneth Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 36
Vendel Veronica Arbetarpartiet socialdemokraterna Ledamot 37
Lundström Ulrika Vänsterpartiet Ledamot 38
Höglund Velasquez David Vänsterpartiet Ledamot 39
Åkare Kerstin Vänsterpartiet Ledamot 40
Frisk Annette Vänsterpartiet Ledamot 41
Uusitalo Jarmo Miljöpartiet de gröna Ledamot 42
Viblom Ann-Marie Miljöpartiet de gröna Ledamot 43
Pettersson Martin Sverigedemokraterna Ledamot 44
Forseng Mattias Sverigedemokraterna Ledamot 45
Andersson Cecilia Sverigedemokraterna Ledamot 46
Carlson Rolf Sverigedemokraterna Ledamot 47
Agstrand Gabriel Sverigedemokraterna Ledamot 48
Eliasson Stefan Sverigedemokraterna Ledamot 49
Frisk Leif Sverigedemokraterna Ledamot 50
Stengavel Fredrik Sverigedemokraterna Förste vice ordförande 51
Alexandersson John Sverigedemokraterna Ledamot 52
Swiniarski Krzysztof Sverigedemokraterna Ledamot 53
Franzén Molly Sverigedemokraterna Ledamot 54
Gustafsson Ann-Charlott Uddevallapartiet Ledamot 55
Hasslebäck Christer Uddevallapartiet Ledamot 56
Henning Merja Uddevallapartiet Ledamot 57
Andreasson Kent Uddevallapartiet Ledamot 58
Henriksson Caroline Uddevallapartiet Ledamot 59
Olsson Lars Uddevallapartiet Ledamot 60
Keryo Manal Uddevallapartiet Ledamot 61
Almqvist Per Moderata samlingspartiet Ersättare 62
Andreasson Marie-Louise Moderata samlingspartiet Ersättare 63
Svennberg Sture Moderata samlingspartiet Ersättare 64
Höglind Mikael Moderata samlingspartiet Ersättare 65
Andersson Helen Moderata samlingspartiet Ersättare 66
Tillander Eva Centerpartiet Ersättare 67
Torstensson Katarina Liberalerna Ersättare 69
Hesselroth Thomas Liberalerna Ersättare 70
Olsson Stig Kristdemokraterna Ersättare 71
Jansson Jonny Kristdemokraterna Ersättare 72
Högbring Robert Kristdemokraterna Ersättare 73
Wendel Margareta Arbetarpartiet socialdemokraterna Ersättare 74
Andersson Per-Arne Arbetarpartiet socialdemokraterna Ersättare 75
Botonjic Denisa Arbetarpartiet socialdemokraterna Ersättare 76
Wall Tony Arbetarpartiet socialdemokraterna Ersättare 77
Hernod Catharina Arbetarpartiet socialdemokraterna Ersättare 78
Andersson Yngve Arbetarpartiet socialdemokraterna Ersättare 79
Brorsson Catarina Arbetarpartiet socialdemokraterna Ersättare 80
Avollaj Argjent Arbetarpartiet socialdemokraterna Ersättare 81
Halldin Kicki Arbetarpartiet socialdemokraterna Ersättare 82
Formunt Mikael Vänsterpartiet Ersättare 83
Wrigman Anya Vänsterpartiet Ersättare 84
Borch Ole Miljöpartiet de gröna Ersättare 85
Molander Karin Miljöpartiet de gröna Ersättare 86
Lundvall Joakim Sverigedemokraterna Ersättare 87
Dahlman Jonathan Sverigedemokraterna Ersättare 88
Åberg Niclas Sverigedemokraterna Ersättare 89
Franzén Jimmy Sverigedemokraterna Ersättare 90
Johannesson Kent Erik Sverigedemokraterna Ersättare 91
Kjeldsen Torbjörn Sverigedemokraterna Ersättare 92
Johansson Kenth Uddevallapartiet Ersättare 93
Bergström Richard Uddevallapartiet Ersättare 94
Lato Andersson Paulina Uddevallapartiet Ersättare 95
Gerle Klas Uddevallapartiet Ersättare 96